KURDICA - Die Kurdische Enzyklopädie  
  Willkommen Home |  Über Kurdica |  Gästebuch |  Sponsoren |  Feedback  
Suchen


Menü

Cezayir’deki Kürtler de Newroz’u kutladı

24.03.2010

Kuzey Afrika’daki Cezayir’de yaşayan Kürtler, Newroz bayramını düzenledikleri bir etkinlikle kutladı. Hazırlık komitesi, bu ülkede ilk kez resmi bir Newroz kutlaması yaptıklarını bildirdi. 
Cezayir’deki Kürtlerin yanı sıra Fas’ta yaşayan Kürtlerin de katıldığı kutlama, Wehran kentinde “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a Barış” sloganı altında yapıldı. Kutlama yerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri resimleri ile ulusal renkler taşındı. 

Kutlamada KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın mesajı da okundu. Dün saat 11.00’de başlayan kutlama saat 18.00’e kadar devam etti. Kutlama programında Koma Kawa’nın müzik dinletisinin yanında folklor gösterisi yapıldı. Ayrıca Sadun Kobani’nin de sahne aldığı kutlamada, Kürtçe ve Arapça dillerinde ulusal ve devrim şarkıları söylendi. 

Tiyatro grubunun skeçleri de kutlamada yoğun ilgi gördü. Kürtlerin dostlarının da katıldığı ve yerel basının yoğun ilgi gösterdiği kutlama halaylarla sona erdi. Hazırlık Komitesi’nden Abdulhanan Heliç, birkaç yıldır Cezayir’de Newroz2u kutladıklarını ancak ilk kez resmi bir şekilde, Kürdistan Özgürlük Hareketi adına bir Newroz’u kutladıklarını söyledi. 

Cezayir’de yaşayan Kürtlerin çoğunluğu Güneybatı Kürdistan’ın Kobani, Efrin ve Qamişlo kentlerinden gelenler ile Kuzey Kürdistanlılardan oluşuyor. 

ANF NEWS AGENCY

Publiziert am: Samstag, 27. März 2010 (2120 mal gelesen)
Copyright © by KURDICA - Die Kurdische Enzyklopädie

Druckoptimierte Version  Artikel einem Freund empfehlen

[ Zurück ]


Die Artikel sind geistiges Eigentum des/der jeweiligen Autoren,
alles andere © 2008 - 2018 by KURDICA - Die Kurdische Enzyklopädie
Seitenerstellung in 0.0262 Sekunden, mit 14 Datenbank-Abfragen | Kurdistan Online Magazin