KURDICA - Die Kurdische Enzyklopädie  
  Willkommen Home |  Über Kurdica |  Gästebuch |  Sponsoren |  Feedback  
Suchen


Menü

Kürtçe dergilerde tiraj durumu

Türkiye’de günlük olarak Kürt yayın yapan Azadiya Welat dışında yayımlanan az sayıdaki Kürtçe dergi bulunuyor.

Türkiye’de yerel dergiler dışında ulusal çapta sadece Nûbihar, W, Tîroj, Çirûsk ve Zend gibi birkaç dergi yayım hayatını sürdürüyor. Bunlar arasında en çok satan dergi ise 4000 tirajıyla Nûbihar ilk sırada yer alıyor. ANF Kürtçe yayın yapan dergilerin tirajlarını araştırdı.

Nûbihar

Dini çizgide yayın yapan kültür sanat edebiyat dergisi Nûbihar Kürtçe yayımlanıyor. 15 yıldır yayım hayatını sürdüren derginin şimdiye kadar toplam 107 sayısı yayımlandı. Dergi sorumlularından aldığımız bilgiye göre derginin 107. Sayısı 4 bin adet basılmış. Son hafta itibariyle hemen hemen tamamı satılmış durumda. Dergi 108. sayısını hazırlama sürecinde.

Tîroj

Kültür, sanat, edebiyat dergisi Tîroj dergisi iki ayda bir Türk ve Kürtçe yayımlanıyor. 7 yıldır yayın yapan dergi şimdiye kadar 39 sayısını okuyucuya ulaştırdı. Dergi sorumlularına göre 38. sayılarını toplam 3200 adet basmışlar. Bunlardan 3 bine yakını okuyucuya ulaşmış durumda.

W

Tamamı Kürtçe yayımlanan dergi iki ayda bir Diyarbakır Kürt Enstitüsü tarafından yayımlanıyor. Şimdiye kadar 27 sayı yayımlayan derginin toplam baskı adedi 1500.

Derginin tirajı 17. sayısına kadar binin altındayken, 17. Sayıdan sonra bini geçmiş durumda. W dergisinin 600 yüz adet kadarı Diyarbakır’da okuyuculara ulaştırılırken, bir o kadarını da diğer illerde satılıyor. Derginin ortalama tirajı 1200-1300 arası.

Çirûsk

Çirûsk dergisi Belki Yayınları tarafından Diyarbakır’da hazırlanıp basılıyor. Çirûsk edebi ve fikirsel konulara ağırlık veriyor. Her dört ayda bir yayımlanan dergi şimdiye kadar 6 sayısı okuyucuya ulaşmış, 7. sayı ise hazırlık aşamasında. Dergi editörlerinden aldığımız bilgiye göre her sayı bin adet basılıyor. Derginin ortalama tirajı ise 700.

Zend

Bilimsel araştırma, inceleme dergisi Zend, İstanbul Kürt Enstitüsü tarafından hazırlanıp yayımlanıyor. Derginin son sayısı Ekim 2008’de yayımlandı. Her sayı 1000 adet basılan derginin net tirajı 750 civarında. Zend’in yeni sayısının ne zaman yayınlanacağı ise bilinmiyor.

NOT: HABERİ KOPYALAMAK VEYA YENİDEN YAYINLAMAK YASAKTIR

ANF NEWS AGENCY

[ Zurück ]


Die Artikel sind geistiges Eigentum des/der jeweiligen Autoren,
alles andere © 2008 - 2018 by KURDICA - Die Kurdische Enzyklopädie
Seitenerstellung in 0.03 Sekunden, mit 13 Datenbank-Abfragen | Kurdistan Online Magazin